Najnovije informacije za sve koji planiraju put ka Sloveniji
Kako je AMS Srbije obavešten od Ministarstva spoljnih poslova, odeljena za konzularne poslove, nakon liberalizacije viznog režima EU prema Srbiji, Ambasada Republike Srbije u Ljubljani uočila je određene probleme na koje bismo skrenuli pažnju.
Često se dešava da državljani Srbije koji izgube putnu ispravu na teritoriji država Šengena, nestanak ne prijavljuju policiji zemlje u kojoj se to desilo, već se obraćaju našoj ambasadi u Ljubljani. Međutim, po Zakonu o strancima Repulike Slovenije, lice koje prelazi unutrašnju granicu u okviru Šengenskog sporazuma i ulazi na teritoriju Slovenije bez važeće putne isprave, čini prekršaj za koji je propisana kazna od 400 do 1200 evra i vraća se u zemlju iz koje je došlo. Nadležni organi u Sloveniji strogo tumače navedeni propis i ne prihvataju zahtev za prijavu nestanka pasoša, ukoliko se to nije desilo na teritoriji Slovenije. Tako osobe koje izgube pasoš u nekoj drugoj šengenskoj državi (Italija, Španija itd.) i ne prijave to odmah policiji, neće moći u Sloveniji da podnesu zahtev za izdavanje putnog lista, jer ne poseduju potvrdu policije o nestanku pasoša, pa tako rizikuju da u zemlju budu vraćani na osnovu Sporazuma o readmisiji.
Kada su u pitanju prekršaji koje naši građani počine na teritoriji Slovenije, Zakon o prekršajima omogućava da nadležni organi, osobi koja je učinila prekršaj i kojoj je izrečena novčana kazna koja nije odmah plaćena, oduzmu putnu ispravu, vozačku dozvolu, saobraćajnu dozvolu, prevozno sredstvo i drugu imovinu koju osoba ima kod sebe, bez obzira na to u čijoj je svojini ta imovina. Dokumenti i oduzeta imovina se vraćaju po izmirenju obaveza, a ako se kazna ne plati, ona se namiruje iz zaplenjene imovine. Ukoliko ni tada kazna ne bude namirena, počinilac prekršaja biće unet u registar lica koja imaju neizmirene obaveze prema slovenačkoj državi. Često se dešava da naši državljani, smatrajući da su kazne previsoke, izbegavaju izmirenje obaveza i traže posredovanje Ambasade Srbije u Sloveniji, međutim činjenica da su napustili teritoriju Slovenije, a da nisu platili kaznu ne znači da je obaveza prestala, pa će oni biti evidentirani u odgovarajućim registrima i to može dovesti do problema prilikom sledećeg ulaska u Sloveniju.