Turističke kartice u evropi

Nemački automobilski klub – ADAC sa svojih 17 partnerskih klubova iz cele Evrope po prvi put je realizovao testiranje i poređenje 16 turističkih kartica iz 14 velikih gradova. Ovaj projekat je deo EuroTEST programa za zaštitu potrošača.

Tri „dobra“ rezultata, uz isti toliki broj „loših“ rezultata, sa deset „prihvatljivih“ predstavljaju ukupan ukupan skor ovog projekta. Nijedna kartica nije dobila ocenu „veoma dobar“ a nije bilo ni „veoma lošeg“ rezulatata.

Prvo mesto za karticu iz Beča (Vienna Card)
Pošto je postigla dve trećine od ukunog broja bodova, kartica iz Beča, glavnog grada Austrije (Vienna Card), izbila je na vrh i osvojila prvo mesto u ovom testu, sa „dobrom“ ocenom. Ova kartica, čija je cena 19.90 EUR, za jednu odraslu osobu i koja važi tri dana, pobedila je skoro sve druge kartice u pogledu cene, osim zagrebačke, koja košta 11.89 EUR, a koja čak obuhvata i decu do 12 godina. Samo su berlinska (Berlin Welcome) i zagrebačka kartica mogle da se nadmeću sa 151 ponudom koja je sadržana u bečkoj kartici. Iako, bečka kartica važi samo tri dana i ne obuhvata decu, ona ipak nudi popuste za devet od 10 najboljih atrakcija, koje se sve nalaze u okviru zone javnog prevoza.

Oslo i Ljubljana takođe imaju dobre kartice
Za petama bečkoj kartici, nalazi se norveška kartica (Oslo Pass), zatim slovenačka turistička kartica za Ljubljanu (Urbana Ljubljana). U Oslu, turistička kartica je dostupna za period od jedan, dva, tri i četiri dana za odrasle, decu, a postoji čak i kartica namenjena starijim osobama. Kartica obuhvata sve najbolje gradske znamenitosti, a vlasnici mogu da se raduju velikim popustima, koji u proseku iznose 71%, za sve ponude. Ipak, cena ove kartice je visoka: 65.70 EUR, za tri dana, za jednu odraslu osobu. U poređenju sa njom, slovenačka turistička kartica, koja je osvojila treće mesto, košta samo 35.00 EUR i nudi neverovatnih 100% popusta, to jest svi sadržaji iz kartice su besplatni. Povrh svega, kartica obuhvata i svih deset glavnih atrakcija u glavnom gradu Slovenije, ali se i pored 23 ponude, put od i do aerodroma dodatno naplaćuje.

Poslednje mesto za berlinsku karticu (Berlin Pass)
Slika o turističkim karticama potpuno je različita u nemačkoj prestonici, Berlinu. U ovom gradu ocenjivane su tri kartice i Berlin Pass je uspeo da osvoji samo 42% od ukupnog broja bodova i tako zauzeo poslednje mesto, sa ocenom „loš“ i najmanjim brojem bodova. Za ovu karticu treba da izdvojite 82.00 EUR, za jednu osobu, za tri dana. Time ćete moći da posetite samo tri od deset najvećih turističkih atrakcija Berlina. Što je još čudnije, te tri ponude su ionako besplatne. Nema dodatnih benefita, a karticu možete da kupite samo preko interneta. Ukoliko želite da je dobijete na kućnu adresu, moraćete da platite i poštanske troškove. Kartica može da se kupi samo na jednom mestu u gradu, a bilo je potrebno čak pet dana da se dobije validna informacija iz turističke organizacije. Ono što je pozitivno je činjenica da postoje dve vrste kartice, dostupne za dva i tri dana, za decu i odrasle, uz popust od 100% na sve ponude. Sve atrakcije su smeštene u okviru zone javnog gradskog prevoza, a obuhvaćen je i transport od i do aerodroma.

Loš rezultat i za drugu berlinsku karticu
Druga berlinska kartica CityTourCard je zauzela mesto na začelju tabele. Iako ova kartica, koja ne obuhvata decu, niti može da se kupi preko interneta, košta samo 22.90 EUR, popust koji ona nudi je veoma mali, a odnosi se na samo četiri od deset glavnih gradskih atrakcija. Pariska kartica Paris Pass našla se na pretposlednjem mestu sa impresivnom cenom od 153.00 EUR. Pariz i Zagreb su gradovi u kojima tražena informacija od turističkih organizacija putovala rekordnih 34 dana – poštom, odnosno čak 23 dana elektronskim putem.

Kada cena i usluga ne idu jedna uz drugu
Najslabiji rezultati odnose se na kategoriju cena. Izvršeno je poređenje cena trodnevnih turističkih kartica i kartica za javni prevoz za isti period. Šest kartica dobilo je ocenu „veoma loš“ u ovoj kategoriji: Berlin, Paris i London Pass, cOPENhagen CARD, MadridCard i Amsterdam City Card. Sa lošim ocenama morali su da se pomire i LuxembourgCard, Lisboa Card i Oslo Pass. Zajedno sa Vienna Card, pobednikom ovog testa, Berlin CityTourCard, Berlin WelcomeCard i Zagreb Card bile su nepobedive u pogledu cena.

Kartice iz Barselone, Pariza, Rima, Beča, Zagreba i Berlina su sve ocenjene kao „loše“ u kategoriji koja se odnosi na spektar ponude. Samo je pet kartica imalo dodatne popuste, a kod sedam je prosečni ponuđeni popust bio znatno niži od očekivanog. Pet kartica nije ukljičivalo decu, a u određenom broju slučajeva neke od atrakcija su bile smeštene van zona javnog prevoza na koji se odnosila turistička kartica.   

Dobre vesti
U većini slučajeva kartice su uključivale više od dve trećine glavnih gradskih atrakcija. Turistička kartica Urbana Ljubljana i norveški Oslo Pass važili su za svih deset atrakcija. Rim je ponudio dva besplatna ulaska, po izboru vlasnika kartice, a lažne nade su probuđene berlinskom i španskom karticom MadridCard. Na primer, španska kartica obećavala je besplatan ulaz za mnoge znamenitosti u Madridu, od kojih je čak 30 već bilo besplatno. Kada je reč o prodaji ulaznica i informacijama, nije bilo puno kritika. Ulaznice su bile često dostupne na svim važnijim prodajnim mestima i na internetu, ali su morale da se podignu pri dolasku, kao što je bio slučaj sa Amsterdamom, Barselonom, Lisabonom, Oslom i Rimom. Mape javnog prevoza su bile dostupne, ali bi se brošure ili flajeri pokazali kao bolje rešenje.

Mogućnosti za unapređenje
Iako rezultati ne izgledaju loše na prvi pogled, zaključak je da postoji potreba i mogućnost da se usluge i pogodnosti u sistemu turističkih kartica unaprede i podignu na viši nivo koji će korisnicima pružiti stvarne prednoste i uštede.

INFO I POMOĆ: 1987